khabr nationalpark پارک ملی خبر
بهشتی در آنسوی کویر
لینک دوستان
لینک های مفید
پيوندهای روزانه
نمی دونم نتیجه بده یا نه؟ اما مطلبم در مورد فاجعه ای که در شاه ولایت در حال رخ دادنه رو به پایگاه خبری سبز پرس فرستادم. می تونین لینک اون رو  اینجا واینجاببینید. و جوابیه اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان بافت رو هم اینجا ببینید.
[ شنبه ۳۱ مرداد۱۳۸۸ ] [ 18:35 ] [ رسول خوارزمی ]
دهستان خَبر در 40 کیلومتری شهرستان بافت واقع شده است که چه از لحاظ آب و هوا و چه از لحاظ سرسبز بودن و پوشش غنی مراتع کوهستان و دشت ، از موقعیت مناسب و ایده آلی در استان کرمان برخوردار می باشد. همین عوامل که در بالا ذکر شد همه دست به دست هم داده و سیل انبوهی از گردشگران و مسافران را از شهرهای دور و نزدیک استان و استان های دیگر  مانند هرمزگان، به خود جلب نموده است ، که این سیل جمعیت مسافر و گردشگر خارج از ظرفیت این منطقه می باشد. اما همه این ها یک روی سکه است. بدون شک حجم وسیعی از تبلیغات و سر و صداهای کاذب ، بدون کمترین و ابتدایی ترین امکانات رفاهی و اسکان مسافرین در مکانی که منشاء آب دهستان خَبر می باشد، معضل بزرگی است که این منطقه با آن دست به گریبان است.

نتنها مقامات محلی که مقامات شهرستان و استان نیز هیچ تعهدی در این زمینه نیندیشیده اند. وجود حجم گسترده ای از از زباله و آشغال در مسیر رودخانه از تفریحگاه شاه ولایت؛ که درست در روی چشمه های جوشان رودخانه خَبر که تنها منبع آب منطقه می باشد؛ تا پل معروف به پل بهداری ، نتنها سبب نابودی آبزیان مختلف این رودخانه از جمله ماهی قزل آلا شده ، بلکه سبب انتقال بیماریهای مختلف به موجودات و انسان شده است . وجود زباله هایی که هیچ کدام در چرخه طبیعت تجزیه نمی شوند { از ظروف یکبار مصرف گرفته تا پوشک بچه و...} و هر روز بر میزان آنها افزوده می شود.

اگر بخواهیم کمی به گذشته برگردیم در بحث تله کابین پارک ملی خَبردر چندسال پیش ،همین مقامات محلی که از قضا یکی از آنها هم سابقه 30 ساله در امر محیط بانی منطقه دارد، بدون توجه به خطرات زیست محیطی ، مصرانه خواستار احداث تله کابین بودند و ده ها نامه و شکایت برای احداث آن نوشتند؛ هر چند که خوشبختانه به لطف و پیگیری دوستداران محیط زیست این طرح منتفی شد، اما اکنون همان مقامات(شورای روستا و دهیاری )دست به روی دست گذاشته و سکوت را ترجیح داده اند و شاهد مرگ تدریجی این منطقه خوش آب و هوا می باشند . براستی آیا اینان در این منطقه زندگی نمی کنند و یا خود از این آب رودخانه استفاده نمی کنند؟ اصلا چه اصراری وجود دارد که این تفریحگاه را در این مکان که منشاء شاهرگ حیاتی جمعیت چند هزار نفری روستای خَبر است توسعه دهند ؟ کدام مامور بهداشت تایید می کند که سرویسهای بهداشتی در مکانی ساخته شود که دقیقاً از ده متر پایین تر آن چشمه می جوشد ؟ پاسخگوی این معضلات کیست؟ آیا هیچ فرد ناظری وجود ندارد که آقایان سر خود هر کاری که بخواهند انجام دهند ؟ آیا خود مردم بومی حق زیستن در این منطقه را ندارند؟

اختصاص یک ماشین زباله که آن هم هفته ای یک بار برای جمع آوری زباله ها می آید، تنها اقدام مفید در این مورد است اما مشکلی که وجود دارد انباشتگی زباله ها در طی یک هفته می باشد که خود مسافران این زباله ها را به درون رودخانه رها می کنند چرا که آب جاری هیچگاه آلوده نمی شود!!! . جالب تر آنکه همان هفته ای یک بار که زباله ها جمع آوری می شوند در تپه های اطراف خالی می شوند بدون دفن و یا هر اقدام دیگر که نتیجه آن بازگشت دوباره زباله ها به درون رودخانه و باغات مردم می گردد.

متاسفانه صدا و سیمای مرکز کرمان با ساخت برنامه های تبلیغی و معرفی نقاط خوش آب و هوای کرمان که" خَبر" در راس آنها قرار دارد، فقط به جنبه های تبلیغاتی برای سفر به این مناطق را در اولویت قرار داده است و حتی یکبار هم به بررسی مشکلات ومعضلات این مناطق نپرداخته است جالب انکه در همین چند وقت اخیر برنامه ای تحت عنوان" شبهای کرمان " در پاسخ به این سوال که چرا مشکلات این مناطق را معرفی نمی کنید،  با بیان اینکه هدف این سازمان فقط معرفی نقاط خوش آب و هواست نه بیان مشکلات آنها ، بسنده کرد. سوالم این است آیا منطقه ای مانند پارک ملی خَبر که نتنها در استان که در کشور شناخته شده است ، احتیاج به تبلیغ دارد؟ اگر بیان مشکلات این مناطق به صدا و سیما که تاثیر گذار ترین رسانه بر اذهان مردم  و تغییر نگرش مسئولان استان بر روند نظارت بر این مشکلات می باشد، ارتباط پیدا نمی کند پس وظیفه این رسانه چیست ؟ آیا چیزی جز اطلاع رسانی است؟

در هر صورت عدم اقدام به موقع و جدی در خصوص بحث آلودگیهای منطقه گردشگری خَبر که  که به جرات می توان گفت زیبا ترین و خوش آب و هواترین منطقه در جنوب شرق ایران می باشد سبب وارد آمدن لطمات جبران ناپذیری بر این منطقه خواهد شد.دادن آموزشهای لازم به مسافران از طریق نصب تابلو ها و بروشورها ، دادن تذکر های شفاهی  و ... به نحوی شاید بتواند از این معضل بکاهد.

در مجموع  امیدواریم که با تمهیدات به موقع و لطف و توجه بیشتر مسئولان رده بالای استان و شهرستان ، این مکان خوش آب و هوا بتواند مکانی برای آسایش مسافران و گردشگران باشد. البته چشم ما آب نمی خورد!!!؟؟؟

تصاویر گویای بهتر مطالب من هستند

بیشتر شبیه آشغال دونیه تا رود خونه!!!

تفرجگاه شاه ولایت

بهترین محل جهت انبار زباله ،حاشیه رودخانه

 

 

[ سه شنبه ۱۳ مرداد۱۳۸۸ ] [ 21:5 ] [ رسول خوارزمی ]
این تصویر را با تصویر زیر مقایسه کنید

درخته رو لولو خورد!!!

؟؟

نابودی درختان بنه توسط تشی

لورانتوس مهمان کهن پارک ملی خبر!

 

[ سه شنبه ۱۳ مرداد۱۳۸۸ ] [ 18:43 ] [ رسول خوارزمی ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

رسول خوارزمی - فارغ التحصیل رشته مهندسی منابع طبیعی(گرایش مرتع و آبخیزداری) از دانشگاه زابل و فوق لیسانس GIS & RS دانشگاه دولتی مسکو
Moscow state university of geodesy&cartography)) در کشور روسیه . در حال حاضر مشغول به تحصیل در مقطع دکتری علوم زمین در دانشگاه دولتی سنت پطرزبورگ روسیه می باشم.
هدف از ایجاد این تارنما آشنایی هر چه بیشتر علاقمندان به طبیعت با مناطق ناشناخته ای مانند پارک ملی"خبر" و بیان تهدید ها و فرصت های این بهشت کوچک می باشد.امیدوارم که مطالب این تارنما برای علاقمندان مفید واقع شود
موضوعات وب